Výstava představuje 60 fotografií dvaceti předních českých fotografů, kteří zachytili přelomové okamžiky českých novodobých dějin. Kurátorkou výstavy je Dany Kyndrová.
Mimořádný historický význam mají fotografie Karla Ludwiga, Václava Chocholy a Jiřího Jeníčka z osvobození Prahy v květnu 1945. Vynikající je zejména soubor fotografií Tibora Hontyho, jehož snímek Padl v posledních vteřinách války se stal symbolem válečného utrpení a patří k ikonám české fotografie.
Invazi sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968 představují fotografie Jaromíra Čejky, Bohumila Dobrovolského, Libuše Kyndrové Vladimíra Lammera, Miloně Novotného, Daniely Sýkorové, Jana Reicha a Jiřího Všetečky, kteří tuto událost zachytili v Praze. Václav Toužimský je autorem legendární fotografie, kdy tank boří podloubí na náměstí v Liberci.
Bouřlivé události, které následovaly v Praze po sebeupálení Jana Palacha dne 16. ledna až do 25. ledna 1969, kdy se v ulicích Starého Města konal jeho mohutný manifestační pohřeb, zachytili fotografové Jan Bartůšek, Jovan Dezort, Pavel Dias, Přemysl Hněvkovský, Dagmar Hochová, Miroslav Hucek, Jaroslav Kučera, Miroslav Martinovský, Miloň Novotný, Daniela Sýkorová , Pavel Štecha a Miroslav Zajíc.
Listopad 1989, respektive tzv. sametovou revoluci představují fotografie nejen ze samotného 17. listopadu na Národní třídě (Radovan Boček, Jan Šibík, Jan Šilpoch), ale i z dalších emocemi nabitých listopadových dnů, které přivedly do ulic tisíce lidí (Karel Cudlín, Dana Kyndrová, Jaroslav Kučera, Roman Sejkot, Pavel Štecha a Jiří Všetečka). Zařazena je i fotografie Radka Bajgara z demonstrace 28. října 1989.
Výstava je koncipována jako putovní a pro česká centra je připravila fotografka a kurátorka Dana Kyndrová.
Na výstavě budou k vidění fotografie těchto autorů a institucí: Archiv hl. m. Prahy, Archiv Národního muzea, Archiv Aleny Šourkové, Radek Bajgar, Jan Bartůšek, Radovan Boček, Karel Cudlín, Jaromír Čejka, Jovan Dezort, Pavel Dias, Bohumil Dobrovolský, Přemysl Hněvkovský, Dagmar Hochová, Tibor Honty, Miroslav Hucek, Václav Chochola, Jiří Jeníček, Jaroslav Kučera, Dana Kyndrová, Libuše Kyndrová, Vladimír Lammer, Karel Ludwig, Miroslav Martinovský, Miloň Novotný, Jan Reich, Sbírka Miloše Heyduka, Sbírka Martina Wagnera, Roman Sejkot, Daniela Sýkorová, Jan Šibík, Jan Šilpoch, Pavel Štecha, Václav Toužimský, Vojenský ústřední archiv, Jiří Všetečka, Miroslav Zajíc. Několik fotografií z roku 1945 je od neznámých autorů.
Organizátor výstavy: Česká centra, Kurátorka a autorka text na webu: Dana Kyndrová, Úvodní text výstavy: Pavel BělinaVýstava se koná v Českém centru, Rytířská 31, Praha 1
Zdroj: http://www.czechcentres.cz/
1 komentář u „Výstava: Česká osudová data (19.8. – 3.9. 2014)“
Komentáře nejsou povoleny.